رابطه گردشگری و اقتصاد

۵گردشگری در گیلان

استان گیلان با مساحت بالغ بر۱۴ هزار کیلومتر مربع و به سبب وضعیت خاص جغرافیایی و استقرار آن در حد فاصل دریا و دامنه شمالی البرز از موقعیتی منحصر به فرد در گستره فلات ایران برخوردار است . چشم اندازهای بدیع از طبیعت زیبای آن در همین مساحت کوچک از تنوع و منابع سرشار فرهنگی و اکوتوریستی سود می برد . از طرفی ساحل دریا ، جلگه های سرسبز ، کشتزارهای یکدست و کرت بندی شده برنج ، باغات چای و مرکبات و تلفیق آن با جنگل های دامنه ای وکوهستانی ، مراتع ییلاقی ، رودها ، تالاب ها و از سوی دیگر تاریخ چند هزار ساله مردم این سرزمین با آیین و سنت های خاص زندگی تالشی ، گیلکی وگالشی و همچنین زبان ، پوشاک ، صنایع دستی ، بازارهای محلی و غیره نمونه های ارزشمندی از توان گردشگری و جهانگردی است که به این خطه معنای بدیعی بخشیده و آن را مساعد برای گردشگری نموده است .(معصومی راد ، ۱۳۸۶، ص۵۹)

 

۲ ۶رابطه گردشگری و اقتصاد

رایج ترین نگاه به جهانگردی در جهان معاصر رویکرد اقتصاد محور است .گردشگری یکی از منابع عمده درآمد زایی و ایجاد اشتغال در جهان به شمار می آید . جان مینارد کینز ، اقتصاد دان مشهور انگلیسی معتقد بود رشد اقتصادی که خود ناشی از سرمایه گذاری است در آینده می تواند ایجاد اشتغال و درآمد نماید .

جدول ۲-۲ پیش بینی رشد گردشگری تا سال ۲۰۲۰ سازمان جهانی گردشگری

Tourist Arrivals cmln Region
۲۰۲۰ ۲۰۱۰
۷۱۷ ۵۲۷ اروپا
۴۳۸ ۲۳ شرق آسیا اقیانوس آرام
۲۸۴ ۱۹۵ آمریکا (شمالی، مرکزی، جنوبی)
۷۵ ۴۶ آفریقا
۶۹ ۳۷ خاورمیانه
۱۹ ۱۱ آسیای شرقی
۶۰۲/۱ ۰۴۷/۱ جمع

لزوماً نباید درآمدهای حاصله از گردشگری را به خود این صنعت یا خدمات اختصاص داد بلکه بهتر آن است این درآمدها را صرف امور زیربنایی و بنیادی جامعه نمود که در دراز مدت اثرات مثبت خود را بر گردشگری

 

 

نیز خواهد گذاشت مثل احداث بزرگراه ها، ریل های استاندارد، توسعه ناوگان هوایی، خطوط کشتیرانی، کاهش آلودگی محیط زیست. (طیبی,۱۳۸۶,ص۸۷)


دیدگاهی بنویسید